Inicio >> PHILIPS >> 32PW9576/05R Manual de Servicio
 0 artículo(s) en Su carrito
PHILIPS 32PW9576/05R
Manual de Servicio
  • Contiene diagramas del circuito
  • Idiomas: English
Descripción del PHILIPS 32PW9576/05R Manual de Servicio
The manual is available in languages:
TEXT_PDF_SNIPPET
Circuit Descriptions and Abbreviation List
EM3E
9.
GB 105
9.10.4 Secondary Line Voltages During the blocking time of TS7421, the magnetic energy of coil 1 - 5 of the LOT, is transferred to electrical energy in the secondary winding. Via rectifying and smoothing, the several secondary supply voltages are generated, like: � EHT, Focus and Vg2-voltage � +200V for the CRT panel (pin 8 LOT) � � � � +11D for the line deflection (pin 12 LOT) +13VLOT for the frame deflection (pin 6 LOT) -15VLOT for the frame deflection (pin 3 LOT) Filament voltage (pin 9 LOT)
9.11 Vertical (Frame) Deflection (diagram A4)
9.11.1 Frame Stage Drive
+8V HOP +11V
COLD
HOT
V-SHIFT 3628
TDA 7052 TILT 25 1620 ROTATION COIL 3640 +8V 5621
V-SHIFT 3642
3631 +13VLOT
+8V
3407 FRAME DEFL. COIL -15VLOT 3623
2 FDFRAME 1 FD+
7440-A 7450-A 7641 3639
HFB-X-RAY-PROT
7455
+8V 7450-B 2653 3620
E/W
3
E/W DRIVE 1 7482 2 4 CL 16532044_021.eps 140501 5 E/W E/W
Figure 9-12 The HOP drives the frame output stage with a symmetrical saw-tooth voltage. As the HOP is 'cold' and the frame output stage is 'hot', they are galvanic isolated. This is done via a transformer (5621). As in the MG-chassis, the HOP generates 3 signals needed for the frame output stage: FRAMEDRIVE+, FRAMEDRIVE- and TILT (for rotation). The rotation circuit is kept at the �cold� side of the chassis, to avoid the costs an extra optocoupler. The circuit around IC7440 will amplify this signal and the output current will flow through the rotation coil. 9.11.2 Flyback Generator The frame output stage is supplied via the +13 V and -15 V coming from the LOT. The output of the amplifier is 0 VDC, so a coupling capacitor is not required. During the (forward) scan, a supply of +13 and -15 V is sufficient to respond to the slow changing current. The internal flyback generator puts a voltage of -15 V on pin 3. Because of the voltage drop over zener diode D6622 (8.2 V), C2622 will be charged to 19 V: being 13 + (15 - 8.2 - 0.7) V. During the flyback scan, the change in current-per-time is much larger, so a higher voltage is required. The flyback generator will now generate a voltage of +13 V on pin 3. Added to the charge on C2622 this will give a flyback voltage of 32 V (depending on the CRT size, this value can differ).