Inicio >> SONY >> SRS-D2100 Manual de Usuario
 0 artículo(s) en Su carrito
SONY SRS-D2100
Manual de Usuario
  • Descargable
  • Formato PDF
  • Manual completo
  • Idiomas: English, Spanish
Descripción del SONY SRS-D2100 Manual de Usuario
The manual is available in languages: English, Spanish
TEXT_PDF_SNIPPET
C
PC, CD or MD Walkman, etc.
Installing the satellite speakers
(See fig. A)
Troubleshooting
Active Speaker System
Operating Instructions Manual de instrucciones
When you use the satellite speaker on a desk (See fig. A-A)
By attaching the base to the satellite speaker, it can be placed on a desk.
There is no sound from the speaker system.
Match the hole of the base and the bottom hole of the satellite speaker.
The sound is distorted.
SRS-D2100
2
 2004 Sony Corporation
Printed in China
Ensure the screws are tight.
Tighten the screw with your finger. If it is difficult, use a screwdriver to secure the screw.
Subwoofer Front speaker (Left) Control box Front speaker (Right)
Owner�s Record
When you use the satellite speaker attached to a wall (See fig. A-B)
There is hum or noise in the speaker output.
The sound has suddenly stopped.
Make sure all the connections have been correctly made.
Align the hole in the base with the hole at the rear of the satellite speaker.
The brightness of the POWER indicator is unstable.
D
Package Contents
POWER
PHONES
2
OFF POWER
MIN MAX
Ensure the screws are tight.
Specifications
Speaker section
Satellite speaker
ON PHONE BASS
Control box
VOLUME
3
VOLUME
Secure the hollow wall anchor in the wall � refer to the illustration. Notes
� Confirm wall thickness is sufficient. A minimum thickness of 9.5 mm is recommended for plasterboard. � Use the specified clamp (hollow wall anchor, not supplied) when attaching to plasterboard. � Refer to the supplied operating instructions using a hollow wall anchor. � Use wall anchors of at least 20 kg hanging capacity. � Refer to the instruction supplied with hollow
Subwoofer
Speaker system Speaker units Enclosure type Impedance
Subwoofer (1)
Control box (1)
Connecting Cable (1)
Amplifier section
Rated output 12 W (10% T.H.D., 1 kHz, 6 �) (Satellite speaker) 80 W (10% T.H.D., 100 Hz, 6 �) (Subwoofer) Stereo mini jack � 1 (INPUT 1) Stereo mini jack � 1 (INPUT 2) 4.7 k� (at 1 kHz) Stereo mini jack � 1 (PHONES) Approx. 130 � 40 � 73 mm (5 1/8 � 1 5/8 � 2 7/8 in.) (Control box) Approx. 95 � 135 � 150 mm (3 3/4 � 5 3/8 � 6 in.) (Satellite speaker, on a desk) Approx. 957�1/8 in.)180 mm speaker, (3 3/4 � 4 � 100 � (Satellite attached 285 � 285 � 462 mm Approx. to a wall) (11 1/4 � 11 1/4 � 18 1/4 in.) (Subwoofer) Mass Approx. 200 g (7 oz.) (Control box) Approx. 490 g (1 lb. 1 oz.) (Satellite speaker) Approx. 8.2 kg (18 lb. 1 oz.) (Subwoofer) 2 m (Control box to subwoofer) 2 m (Power cord) 31 W
Satellite speaker (2)
Base (2)
Screw (2)
English
Before operating the unit, please read this manual thoroughly and retain it for future reference.
On operation
A
A
Base
wall anchor. � Requires ø 4 mm hollow wall anchor. � Set up the head of a hollow wall anchor 5 mm from the wall. � Apply a bond (anaerobic threadlocking material) to the hollow wall anchor to prevent the screw loosening.
Input Input impedance Output
General
Dimensions (w/h/d)
WARNING
Screw
4
Attach the satellite speaker to the wall.
Insert both wall anchors in the anchor holes of the satellite speaker base.
The speaker angle can be changed by attaching the base back to front.
Satellite speaker
Note
Ensure that the satellite speaker is securely attached to the wall before use.
If the TV picture or monitor display is magnetically distorted
Hooking up the system
(See fig. B)
B
CAUTION
Hollow wall anchors (ø 4 mm, not supplied)
Cord length
1
Confirm the location of the satellite speakers, and then connect to their respective jacks.
Power consumptions
Supplied accessories
Connecting Cable
Satellite speaker Base Screw 40 mm
NOTICE FOR THE CUSTOMERS IN THE USA
Optional accessories
Connecting cord RK-G136, RK-G138 Plug adaptor PC-236MS
Connect the control box to the source equipment.
Design and specifications are subject to change without notice.
On placement
Note
5 mm 7 mm ø 4 mm
On cleaning
To switch INPUT1 and INPUT2, use ON/OFF of the device connected to the control box.
Note 9.5 mm or more
Do not hang on the satellite speaker or hang anything on it.
Connect the subwoofer to the wall outlet. Position the speakers. (See fig. C)
Precautions
On safety
B
Listening to the sound (See fig. D)
Where purchased U.S.A./Canada European countries Other countries
Operating voltage 120 V AC, 60 Hz 220 � 230 V AC, 50 Hz � 110 � 120 V AC, 50/60 Hz � 220 � 230 V AC, 50 Hz