Inicio >> AIWA >> XRMT1000 Manual de Servicio
 0 artículo(s) en Su carrito
AIWA XRMT1000
Manual de Servicio
  • Contiene diagramas del circuito
  • Idiomas: English
Descripción del AIWA XRMT1000 Manual de Servicio
The manual is available in languages: English
TEXT_PDF_SNIPPET
ADJUSTMENT
<TUNER>
(MX-NMT1 C.B
000)
u
TUNER
)( �
OEcl
7 H)
�FE801
I
1-i 71
�
L772
1
�5
q
L981
TP1
(v
�)
(AUT
@
TP6
(LCH)
1
�7��;1> H
T~4
I
TP6(Lch), location : TP7(Rch)
L
EWLNCE)
(Dc
u
1/3
@
(DC BALANCE)
@m@
< TUNER 1. Clock Settings Method: SECTION> frequency : Check point: TP2 andcheck thatthetest
o
7
@c
6.
AM(MW) Settings
IF Adjustment :�q Test
q
qTest
Set
point:
to AM1710kHz + 45 Hz.
pointis
Adjustment
2160kHz
L772
.. .. ... ... ... ... .... .. ... ... ... ... ... ... ... ... ..45OMz
MW
VT Check : c Test that more point: TP1 1710kHz and MW 530kHz and check and is less than 8.5 V(1710kHz)
DC Balance/ Settings :
Mono Test point:
Distortion TP3,
Adjustment TP4 (DC L771 Balance) (Distortion)
Settings Method
: Set to MW
TP6(Lch),
q q
TP7(Rch)
the test point than
Adjustment Input level
location: : 54dB and
0.6V(530kHz). Method:
Set to FM voltage
98.OMHZ TP3
adjust
L771 becomes is less
so that
the
3.
MW
Tracking :
Adjustment Test point: TP6(Lch), location : 8. so that the Auto Stop TP7(Rch)
between check that
and TP4
OV k 0.04V. than 1.3%
Settings
Next,
the distortion
L981(1/3) Method : Set to MW test point
. ... ... ... ... ... .. .. .. .... .. .... ... ... 1000kHz 1000kHz is max. and adjust L98 1(1/3)
Level
Check
AM(MW) Settings :
Test Input
point: level
TP5 : 52dB 1000kHz and check that the auto stop is at
4.
FM VT Check Settings Method: :
Method: point: TP1 108.OMHZ
8.OV.
Set to AM 3762dB.
Test
Set to FM less than Set to FM more than
and check and check
that that
the test point the test point
is FM is Settings :
q q
87.5MHz 0.5V.