Inicio >> SHARP >> CDBA3100 Manual de Servicio
 0 artículo(s) en Su carrito
SHARP CDBA3100
Manual de Servicio
  • Contiene diagramas del circuito
  • Idiomas: English
Descripción del SHARP CDBA3100 Manual de Servicio
The manual is available in languages:
TEXT_PDF_SNIPPET
CD-BA3100
(2) Tracking system check Check the TE waveform at pin 15 on IC1.
Yes
"Initialization" is not possible.
Data cannot be read. Check the VCO-PLL system.
Stopped
CH1=10V DC 10:1
T
CH2=1V DC 10:1
100ms/div (100ms/div) NORM:100kS/s
TE
2
T 1
DRF
=Filter= Smoothing : ON BW : FULL
=Offset= CH1 : 0.0V CH2 : 0.00V CH3 : 0.00V CH4 : 0.00V
=Record Length= Main : 100K Zoom : 2K
=Trigger= Mode : NORMAL Type : EDGE CH1 Delay : 2.924ms Hold off : 0.2µs
Figure 50-1 (3) Spin system check
Press the Disc 1~6 switch without inserting a disc, and then try starting the play operation.
The spin driver circuit is OK. Yes
Check around pin 22 on IC1, pins 26 and 27 on IC2, and CNS3A/B.
Stopped CH1=200mV DC 10:1
T
CH2=500mV DC 10:1
1999/04/07 09:51:15 500ms/div (500ms/div) NORM:20kS/s
FDO
2
SPDO
=Offset= CH1 : 0.000V CH2 : 0.000V CH3 : 0.00V CH4 : 0.00V